wtorek, 9 sierpnia 2011

Wypożyczenie samochodu z amerykańskim prawem jazdy

Zastanawiasz się, czy z amerykańskim prawem jazdy możesz wypożyczyć samochód w Polsce? Aby wynająć samochód powinieneś posiadać dokumenty, które uprawniają do poruszania się pojazdem po polskich drogach.

Aby prowadzić samochód na terenie Polski, obywatele USA powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy.


Międzynarodowe prawo jazdy to specjalny dokument uprawniający posiadacza do prowadzenia pojazdów za granicą bez dodatkowych formalności i egzaminów. Międzynarodowe prawo jazdy stanowi potwierdzenie, że dana osoba posiada ważne prawo jazdy wydane przez uprawniony do tego urząd w kraju jej zamieszkania.

Amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit - IDP) nie jest wystarczające. Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) w ramach jego ważności, bez względu na datę przyjazdu do Polski. Amerykańskie prawo jazdy oraz IDP  będą bez wątpienia konieczne do wypożyczenia samochodu. Dodatkowo w wypożyczalni samochodów należy przedstawić drugi dokument ze zdjęciem np. paszport lub ID.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, kliknij tutaj
Aby pobrać wniosek, kliknij tutaj

W Stanach Zjednoczonych międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można uzyskać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA.

Osoby przebywające aktualnie za granicą mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:

AAA/IDP
Mailstop # 28
1000 AAA Dr.,
Heathrow, Fl 32746 USA.

Aby uzyskać polskie prawo jazdy, obywatele Stanów Zjednoczących powinni zdać pisemny egzamin (osoby nie posługujące się językiem polskim powinny na własny koszt zatrudnić tłumacza przysięgłego), i wnieść opłatę egzaminacyjną.

W centrum egzaminacyjnym należy również przedstawić:

  •     wniosek o wymianę prawa jazdy
  •     potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy
  •     wzór podpisu
  •     zdjęcie
  •     tłumaczenie amerykańskiego prawa jazdy sporządzone przez tłumacza przysięgłego
  •     kopia amerykańskiego prawa jazdy

Po otrzymaniu polskiego prawa jazdy, obcokrajowiec musi zwrócić swoje stanowe/krajowe prawo jazdy do lokalnego biura wydającego owe dokumenty. Następnie polskie władze wyślą zagraniczne prawo jazdy do Ambasady z prośbą o zwrot dokumentu do odpowiedniego urzędu w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych http://polish.krakow.usconsulate.gov/service/informacje-dla-podrnych-i-osb-zamieszkaych-w-polsce/prawo-jazdy-w-polsce.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.