wtorek, 24 maja 2011

Nowe przepisy dot. rowerzystów

W sobotę weszły w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Dzięki nim na ścieżce rowerowej, rowerzyści będą mieć pierwszeństwo przed skręcającymi pojazdami. Pojawia się również prawo do wyprzedzania z prawej strony wolno jadących samochodów i legalne przyczepki dla dzieci.

Główna zmiana polega na przywróceniu wykreślonego w 2001 r. przepisu, który daje rowerzyście przejeżdżającemu prosto ścieżką rowerową przez skrzyżowanie pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcają i przecinają tę ścieżkę.


Nowelizacja wprowadza też w prawie polskim znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich śluzę dla rowerów – część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem.
Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania, dzięki temu mogą ruszyć na światłach jako pierwsi, są lepiej widoczni dla kierowców, śluza ułatwia też rowerzystom skręcanie.Jeżeli rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h, rowerzyście wolno jechać chodnikiem.


  Wypożyczalnia samochodów Wrocław - ElcoAuto.pl
  ElcoAuto wypożyczalnia samochodów Wrocław. Wynajem nowych aut w atrakcyjnych cenach we Wrocławiu. 
  Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. Wynajem aut Wrocław, wypozyczalnia samochodów  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.