środa, 14 września 2011

Zakup paliwa: numer rejestracyjny auta na fakturze nie jest wymagany

Polskie przepisy nakłądają na przedsiębiorców konieczność podawania numeru rejestracyjnego samochodu firmowego na fakturze na zakup paliwa. Taki wymóg jest niezgodny z przepisami unijnymi.

Dyrektywa unijna wśród danych, jakie powinny być zawarte na fakturze za paliwo nie zawiera zapisów o konieczności wpisywania numeru rejestracyjnego samochodu, do którego kupowane jest paliwo.


Ponieważ o treści faktury VAT nie decyduje tylko polska ustawa, trudno uznać, że faktura wystawiona zgodnie z dyrektywą, nawet jeżeli nie spełnia innych krajowych wymagań, byłaby wadliwa, a tym samym popełniony został czyn karalny wg kodeksu karnego skarbowego.

W grę może wchodzić odpowiedzialność wystawcy jako osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu za podanie w tym dokumencie fałszywych danych. Jest to jedna domena prawa karnego, a nie podatków.

Z kolei nabywca popełnia przestępstwo polegające na uszczupleniu podatkowym, dopiero w momencie gdy odlicza podatek od towarów i usług i wykazuje koszt z faktury dokumentującej tankowanie innego samochodu niż używany w działalności gospodarczej, bowiem fakt zamieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturze nie oznacza, że to właśnie ten samochód tankowano.
Wypożyczalnia samochodów Wrocław - ElcoAuto.pl
ElcoAuto wypożyczalnia samochodów Wrocław. Wynajem nowych aut w atrakcyjnych cenach we Wrocławiu. 
Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. Wynajem aut Wrocław, wypozyczalnia samochodówBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.