środa, 2 marca 2011

Komu należy się samochód zastępczy

Zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym? Jeśli sprawcą kolizji był inny kierowca, masz prawo wynająć pojazd na koszt ubezpieczyciela sprawcy. 

Polska Izba Ubezpieczeń wydała wytyczne, w których precyzuje, kiedy możesz skorzystać z prawa do auta zastępczego.

Zobacz wytyczne na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń w formacie pdf. 

Osoby, których pojazd został uszkodzony w wyniku kolizji miały problemy z pokryciem przez ubezpieczyciela sprawcy, kosztów najmu samochodu zastępczego. Orzecznictwo sądowe reprezentuje stanowisko, że poszkodowany ma prawo żądać pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastepczego na czas naprawy uszkodzonego auta. KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) i rzecznik ubezpieczonych reprezentowali to samo stanowisko.


Jako wypożyczalnia samochodów spotkalismy się z praktykami towarzystw, które nie zawsze były zgodne ze stanowiskiem KNF, rzecznika ubezpieczonych i sądów. W wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe uzalezniają wypłatę kwoty za najem pojazdu zastępczego od swoich wewnetrznych procedur. Spotkalismy się ze stereotypem, że auto zastępcze przysługuje jedynie osobie wykorzystujacej samochód do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczyciele domagają się dowodów od poszkodowanych, które wskazują na to, że samochód jest im potrzebny do wykonywania dzialalności gospodarczej lub nie mogli korzystać z komunikacji publicznej.

Naszym zdaniem sam fakt, że poszkodowany nie może korzystać ze swojego środka transportu jest szkodą, za którą powinien otrzymać odszkodowanie.

Orzecznictwo sądowe wydaje wyroki potwierdzające fakt, iż poszkodowany ma prawo dysponować sprawnym pojazdem przez czas naprawy swojego samochodu niezależnie od tego, do jakich celów służył mu uszkodzony pojazd. Ponadto osoba poszkodowana nie ma obowiązku uzasadniania potrzeby korzystania z pojazdu, z którego korzystała przed wypadkiem.

Podsumowując- ubezpieczyciele zostali zmuszeni do uznania uszkodzenia auta i kosztu najmu auta zastępczego jako szkody majątkowej. Daje to możliwość wynajmu auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku, praktycznie w każdych okolicznościach. Wypożyczalnia samochodów ElcoAuto współpracuje z kancelarią prawną we Wrocławiu, która pomaga naszym Klientom w dochodzeniu swoich roszczeń wobec firm ubezpieczeniowych.Przydatne linki:

Rzecznik Ubezpieczonych 
Komisja Nadzoru Finansowego 
KNF rekomenduje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego 
Pojazd zastępczy w przypadku korzystania z ubezpieczenia OC Posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy 
Przy obecnych stawkach OC nie da sie zaspokoić roszczeń w sprawie aut zastępczych Wypożyczalnia samochodów Wrocław - ElcoAuto.pl
ElcoAuto wypożyczalnia samochodów Wrocław. Wynajem nowych aut w atrakcyjnych cenach we Wrocławiu. Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. Wynajem aut Wrocław

ElcoAuto- Oczekuj Więcej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.