sobota, 19 marca 2011

Zbliża się czas na letnie opony

Choć ten weekend nie należy do najcieplejszych to nie sposób odczuć, że od kilku dni temperatura utrzymuje się powyżej zera. Budząca się do życia przyroda jest znakiem, że wkrótce trzeba będzie wymienić opony na letnie.

Dlaczego w ogóle trzeba wymieniać opony? Opony w ujemnych temperaturach spisują się doskonale jednak przy wyższych temperaturach jest już gorzej.  Mieszanka gumy, z której są wykonane opony zimowe powoduje ich szybkie nagrzanie co w rezultacie prowadzi do nadmiernego zużycia bieżnika.


Zwykle przyjmuje się, że letnie opony powinno zakładać się wtedy, kiedy temperatura nie spada poniżej siedmiu stopni. Jest to bowiem granica poniżej której letnie ogumienie traci swoje właściwości. Zatep pierwsze słoneczne dni nie powinny być sygnałem do szybkiej wymiany ogumienia w samochodzie

Zgodnie z przepisami minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, poniżej tej granicy opony przestają być bezpieczne. Podczas kontroli drogowej policja może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny za posiadanie takich nienadających się do jazdy opon.  Pomijając skutki prawne należy pamiętać, że zużyte ogumienie powoduje gorszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania. Zużyte opony nie odprowadzają także wody.

Kupując opony warto zwrócić uwagę na ich właściwy dobór. Przede wszystkim powinny być dobrane do mocy, osiągów i sposobu używania samochodu. Przy zakupie opon dobrze jest sprawdzić jakie opony zaleca producent samochodu (instrukcja pojazdu- zapisy homologacyjne)

Jeśli pokonujemy samochodem w ciągu roku duże dystanse to warto zainwestować w droższe, lepsze opony, które zwykle są cichsze, w większym stopniu odporne na zużycie.
Wypożyczalnia samochodów Wrocław - ElcoAuto.pl
ElcoAuto wypożyczalnia samochodów Wrocław. Wynajem nowych aut w atrakcyjnych cenach we Wrocławiu. 
Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. Wynajem aut Wrocław, wypozyczalnia samochodówBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.