wtorek, 1 marca 2011

O umowach najmu słów kilka

Postaramy się przybliżyć Wam tematykę związaną z zawieraniem umów najmu samochodu. Poniższe informacje mogą okazać się pomocne gdy będziecie porównywali wypożyczalnie samochodów lub będziecie chcieli wynająć auto za granicą.

Umowa najmu
O tym, że umowa najmu powinna zostać zawarta na piśmie wspominać nie trzeba, ale co powinno się w niej znaleźć? W umowie powinny zostać zapisane wszystkie dane kierowcy i wynajmującego oraz warunki najmu. Zazwyczaj umowa sporządzana jest w dwóch egzemplarzach. Zapoznajcie się dokładnie z zapisami umowy i zawsze domagajcie się jednego egzemplarza dla siebie. Warto zwrócić uwagę na zapisy poświęcone wysokości i podziału płatności np. zapłatę zaliczki, depozytu/kaucji i ich ewentualnego zwrotu. Zapoznajcie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje, jaki ma zakres terytorialny.


Jeśli dojdzie do dodatkowych ustaleń to warto je dopisać do umowy i opatzryć podpisami stron. Unikajcie podpisywania dokumentów in blanco. Dokonując płatności poproście o potwierdzenie (paragon, rachunek, faktura)


Należy zapoznać się z przepisami o ruchu drogowym kraju, w którym wynajmujecie auto. (w szczególności jakie są limity prędkości, czy należy jeździć z zapalonymi światłami podczas dnia, wiek kierowcy, który może prowadzić pojazd, tolerancję zawartości alkoholu we krwi/w wydychanym powietrzu)

Nie powinno się podpisywać umowy w języku, którego nie znacie.

Rezerwacja on-line
Rezerwując pojazd przez internet warto wydrukować i zachować potwierdzenie rezerwacji i ewentualną korespondencję z wypożyczalnią samochodów z poczty elektronicznej. Warto sprawdzić szczegółowe dane zamawianego auta (np. rok produkcji, silnik, rodzaj paliwa itp.) tak aby pojazd spełniał Wasze oczekiwania. W wielu wypożyczalniach rezerwuje się tzw. grupę pojazdów co oznacza, że możecie otrzymać samochód inny (z tej samej klasy) od zamawianego. W Polsce zawierając umowę wynajmu pojazdu za pośrednictwem internetu nie przysługuje prawo do odstąpienia, jak w przypadku innych umów zawieranych na odległość.

Odbiór samochodu
Podczas odbioru auta należy je dokładnie obejrzeć i zgłosić wszystkie zastrzeżenia na piśmie do firmy wynajmującej samochód. Uwagę należy zwrócić w szczególności na widoczne uszkodzenia i ich charakter. Dobrze jest zapoznać się z dokumentami samochodu- sprawdzić datę ostatniego przeglądu, zakres i rodzaj ubezpieczenia. Nalegajcie aby wypożyczalnia przekazała wam dokument potwierdzający stan techniczny samochodu (w naszej wypożyczalni posiadamy specjalny protokół zdawczo-odbiorczy).

Zdanie samochodu
W protokole zdania samochodu warto zapisać, w jakim stanie zwróciliście samochód (bez uszkodzeń, sprawny itp.).


Wiele przydatnych informacji o warunkach najmu możecie znaleźć na naszej stronie internetowej. W razie dodatkowych pytań możecie skorzystać z FAQ lub zadzwonić.

Szczegółowe informacje kontaktowe znajdziecie tutaj 

Wypożyczalnia samochodów Wrocław - ElcoAuto.pl
ElcoAuto wypożyczalnia samochodów Wrocław. Wynajem nowych aut w atrakcyjnych cenach we Wrocławiu. Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. Wynajem aut Wrocław

ElcoAuto- Oczekuj Więcej!

1 komentarz:

  1. Wynajmowałem kiedyś clio w Portugalii. Gość chciał mi na depozyt dowodu samochód wypożyczyć.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.