sobota, 5 marca 2011

Eko jazda- nie tylko moda

Powszechnie wiadomo, że samochód nie sprzyja środowisku. Producenci aut coraz bardziej dążą do tego, aby pojazdy były ekologiczne. Efektów tych starań nie brakuje- coraz częściej obserwujemy nowe premiery samochodów hybrydowych i elektrycznych. A czy jest coś co my- zwykli kierowcy- możemy zrobić dla środowiska? Okazuje się, że tak.

Eco-driving- to określenie ekologicznego stylu prowadzenia samochodu. Używany dość powszechnie anglojęzyczny termin dotyczy nie tylko techniki jazdy. To cała filozofia prowadzenia samochodu, skoncentrowana na oszczędności i bezpieczeństwie na drodze. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak jeździć ekologicznie i oszczędnie:


Prowadź na niskich obrotach 
Nowoczesne samochody w porównaniu do tych sprzed lat – są odporne na obciążanie na niskich obrotach. Staraj się zmieniać bieg na wyższy przy obrotach między 2000-2500. Bardzo ważne, by pedał gazu był wciśnięty do ¾ skoku- w ten sposób połączymy ekonomikę z dynamiczną jazdą.

Przewiduj
Umiejętność obserwacji i przewidywania pozwala na płynną jazdę bez ostrego hamowania i przyspieszania. taki styl jazdy pozwala oszczędzać nie tylko paliwo ale też elementy eksploatacyjne samochodu jak klocki hamulcowe, opony, elementy napędu. Staraj się hamować biegami.

Oszczędnie obchodź się z klimatyzacją
W warunkach miejskich komfort jazdy chłodnym samochodem „kosztuje nas sporo paliwa. Jaka jest na to rada? Przede wszystkim, gdy ruszamy nagrzanym na słońcu pojazdem, dobrze jet go najpierw przewietrzyć (pozwoli nam to zaoszczędzić na początkowym, najbardziej "kosztownym" etapie chłodzenia wnętrza samochodu). Wśród lekarzy panuje opinia, że klimatyzacja może sprzyjać infekcjom a wieć można się zastanowić czy przy niskich prędkościach w mieście otworzyć okna i wyłączyć klimatyzację.

Zdemontuj nieużywany bagażnik dachowy
Projektanci miesiącami projektują kształt karoserii tak aby była jak najbardziej opływowa po czym właściciel samochodu zakłada na niego bagażnik, który pełni swoją funkcję raz w roku podczs wakacyjnego wyjazdu. 
Warto usunąć elementy, które nie są nam potrzebne a zwiększają opór powietrza a co za tym idzie rownież spalanie.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach
Warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach samochodu. Nieodpowiednie ciśnienie może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa nawet do 5%, co dodatkowo pociąga za sobą zwiększenie emisji CO2 do atmosfery. Ponadto żywotność opon skraca się aż o 45%.

Unikaj zbędnego obciążenia
Im większa masa samochodu tym większe spalanie- unikaj przewożenia zbędnych kilogramów w samochodzie.

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.